cerita

Dongeng putri salju dalam bahasa Albania

Dongeng putri salju dalam bahasa Albania

snow-white

Njëherë e një kohë në një pallat të largët, ka jetuar një princeshë të bukur. Ajo ishte shumë e bukur, me sy blu dhe flokë të gjatë të zezë. lëkura e saj ishte e butë dhe e bardhë, kështu që ajo u quajt Snow White. Snow White ka një njerkë e që ishte gjithmonë xheloz me bukurinë e saj, ndërsa babai i saj ka vdekur. Njerka e saj ishte mizor. Ajo kishte një pasqyre magjike që mund të them që ka qenë femrat më të bukura në vend.

Një ditë, njerka e saj kërkohet të pasqyrë magjike që gruaja ishte më e bukur në vend. Pasqyra magjike përgjigj se Snow White ishte gruaja më e bukur. njerka e saj ishte shumë i zemëruar, pastaj pyeti shërbëtorin e saj për të hequr qafe të bardhë borë nga kjo mbretëri. Shërbëtori u pyet për të vrarë të bardhë borë në pyll, por shërbëtori nuk e ka bërë atë. Ai vetëm e mori bardhë borë në dru dhe e la të qetë, por njerka e saj nuk e di se bardhë borë ishte ende gjallë.

Në pyll, Snow White ishte i vetëm dhe i frikësuar. Ajo nuk e di se ku duhet të shkoni. Papritmas ajo pa një vilë çuditshëm pak. Ajo veten të cilët jetonin atje dhe më pas ajo vendosi për të marrë në shtëpi.

Në shtëpi, ajo pa 7 shtretër të vogla dhe një kuzhinë. Snow White pastruar shtëpinë, si larë rrobat, pastrohen shtrat dhe të tjerët. Pas punës në mënyrë të vështirë, ajo shkoi në shtrat dhe e zuri gjumi aty. Në pasdite, të shtatë dwarfs që jetonin në vilë shkoi në shtëpi. Ata ishin të befasuar për të parë se ishte një grua e re atje. Njëri prej tyre zgjoi e saj dhe e pyeti kush ishte. Snow White u tregoi historinë e saj të trishtuar. Të shtatë dwarfs ndjeu keqardhje për Borëbardhën dhe i kërkoi asaj që të qëndrojë me ta në shtëpi.

Ndërsa në pallat, pastaj njerka e pyeti atë magjike pasqyrë herë që gruaja më e bukur në mbretërinë ishte. Pasqyra magjike përgjigj se Snow White ishte ende gjallë dhe jetonte në një shtëpi të vogël me shtatë dwarfs. Ajo ishte ende gruaja më e bukur në botë. Njerka u zemërua dhe u planifikuar diçka të keqe për Borëbardhën.

Pastaj njerka maskuar veten si një grua e vjetër që shiten mollë të helmuar dhe shkoi në shtëpinë e Xhuxhi së. Para se të shtatë dwarfs shkoi për të punuar, ata paralajmëruan Snow White jo për të hapur derën për të huajt. Kur njerka e saj arriti në shtëpi, ajo filloi të ofrojë mollë Snow White së. Snow White refuzoi për të hapur derën, por njerka e saj e detyroi atë. Bardhë borë erdhi keq për të dhe hapi derën. Ajo mori mollë nga nëna e saj dhe e hëngrën. Pasi të hahet mollë helmuar, ajo ra të fikët dhe ndjeu në tokë me mollë helmuar në anën e saj.

Në mbrëmje, kur të shtatë dwarfs arriti në shtëpi, ata ishin të befasuar për të parë Snow White shtrirë në dysheme me një fytyrë të zbehtë dhe një mollë e helmuar pranë saj. Të shtatë dwarfs ishin të pikëlluar për të parë Snow White i cili ishte duke vdekur, por ajo nuk e bëri të vdekur. Pastaj shtatë dwarfs vendosur për të bërë një shtrat të bukur të bërë nga kristal për të bërë Snow White ende gjallë.

Ditë për ditë, shtatë dwarfs janë duke pritur për një mrekulli që do të vijnë në mënyrë që Snow White mund të kthehet nga zbehta e saj. Pastaj një ditë, nuk ishte një udhëtar i cili ishte në fakt një princ i një mbretëri që ishte deri më tani. Ai pa një grua të bukur të paraqitura në një shtrat të kristaleve. Princi po ashtu u pyetën se çfarë ka ndodhur me vajzën për dwarfs. Pastaj dwarfs tha atij se çfarë kishte ndodhur me Snow White.

Dëgjimi historinë, princi ishte aq e trishtuar. Ai po vinte afër bardhë borë. Ai erdhi keq dhe e puthi atë. Papritmas Snow White erdhi në. Mallkimi ishte thyer nga puthje e princit. Të dwarfs ishin aq të lumtur. Pastaj princi kërkoi Snow White për të ardhur në vendin e tij dhe të martohej me të. Më në fund ata jetonin në lumturi pas.

https://qncjellygamatasliterbaik.wordpress.com/

Iklan

Tinggalkan Balasan

Isikan data di bawah atau klik salah satu ikon untuk log in:

Logo WordPress.com

You are commenting using your WordPress.com account. Logout / Ubah )

Gambar Twitter

You are commenting using your Twitter account. Logout / Ubah )

Foto Facebook

You are commenting using your Facebook account. Logout / Ubah )

Foto Google+

You are commenting using your Google+ account. Logout / Ubah )

Connecting to %s